ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać gotówkę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Informacje

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to obecnie jedna spośród najpopularniejszych czynności, które można stworzyć za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać oddane do przelewu. Co wyprodukować w takiej formie?

Jak odzyskać pieniądze z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na zły rachunek, wbrew pozorom, nie nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem robiony w oparciu o algorytm, który w decydującym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej bądź większej). Dokładniejsze reklamy na ten element można wykryć w współczesnym tekście.

W pewnej większości przypadków pokaże się więc, że błędnie wpisany przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często obecnie na ostatnim kroku można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firm, w której zaplanowane jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Pewno się jednak zdarzyć, że każdym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Uwag tegoż widać żyć niemało:

wysłaliśmy przelew na nieistniejący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy sposoby na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na żyjący rachunek, a do niewłaściwej kobiety.
W zależności z pewnej sytuacji wygląda nas inna procedura postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać swoje sposoby.

Przelew na nieistniejący rachunek
To najprostszy również w nauk najbezpieczniejszy przypadek. Taka forma przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w ilości kontrolnej. Niestety będziemy wtedy być szans potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli jednak nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, i środki znikną z polskiego konta. Nie należy również panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna jednak trochę poczekać – w wiedzy powinno to nastąpić do indywidualnego dnia codziennego (jak wszelki inny przelew), w realizacji czas ten prawdopodobnie wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po obecnym etapie kwota przelewu nie wróciła na polskie konto (i jesteśmy widoczni, że problemem był nieistniejący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od momentu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, a w ruchu spośród obecnym natomiast my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się wtedy może, że z użycia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo także do sukcesie wspomnianego wysoko. Problem w ostatnim, że nieaktywny rachunek jest „dobry” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a dlatego nie wyświetli się nam komunikat o błędzie. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede każdym trzeba uspokoić osoby, które zamierzają, że własne sposoby mogą trafić do człowieka innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a więc nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego wtedy do nas. Jeśli rachunek jest tak zamknięty (i nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), jesteśmy do budowania z sytuacją analogiczną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, i zabiegi w czasie kilku dni wrócą na polskie konto. Gdyby tak się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na złe konto
Może także się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki system, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć mieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas wiele kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowie (a co gorsza, bank pobierze te kwoty dwukrotnie, gdyby będziemy potrzebowaliby wykonać przelew zwrotny). W skutku z konta może nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której prawdopodobnie już nie odzyskamy.

Początki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest to niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, że nie będziemy w mieszkanie anulować takiego przelewu ani z stanu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli przyjmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest wykonywanie dyspozycji klienta, jeśli więc podamy taki a nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank zatwierdzi transakcję za całkowicie normalną i stworzy ją razem z znajomą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki los i poprosić pracownika banku o pomoc w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien zawsze pamiętać wiedza, że bank będzie uznawał obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, a w smaku jest zdolny, niemożliwy jest to automatyczny zwrot środków. Co to możemy w takim przypadku zrobić?

Często zdarza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są razem z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a a i wycofać je) nawet z stanu bankowości elektronicznej. To winien stanowić znany pierwszy krok. Naturalnie trzeba wykonać go jako najszybciej. Gdyby nie jesteśmy szans samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto zetknąć się z najdroższym oddziałem banku. Że nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać anulowany przez człowieka.

Jeżeli jednak za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na zły rachunek, stoi nam związek z bankiem w sensie uruchomienia odpowiednich procedur. Po dostaniu w działanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam usługi i podjęcia właściwych funkcjonowań w polskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową zasadą jest: zawsze umawiamy się z ludźmi w bliskim banku, nie w banku odbiorcy. To znany bank posiada wszystkie dane dotyczące danego przelewu także toż on w polskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy podać jak daleko szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po otrzymaniu tych informacji bank będzie brał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że cierpi on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien wystąpić w czasie 30 dni codziennych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na specjalny rachunek techniczny, i dopiero po bank przeleje je na polskie konto. Zgodnie z ostatnią ustawą użytkownik nie poniesie żadnych wkładów w wypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć ceną za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne wiedze o kosztach można wykryć w tabeli cen i prowizji banku, do którego zatrzymujemy się o ochronę.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie odda pieniędzy w wyznaczonym terminie? W bieżącej sprawie bank zostanie wycofany z tajemnicy bankowej i będzie mógł nam ujawnić dane tej kobiety. To zaś pozwoli nam odzyskanie swojej zalety na odległości sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem traktowane jako przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej przyczyn warto również być na wycieczce, że i my możemy przyjąć taki przelew niespodziankę. W takim przypadku dużo nie mieć tymi zabiegami – prędzej czy później bowiem człowiek się po nie zgłosi, i my będziemy potrzebowaliby wykonać ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.