Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Bobolice

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to banalny problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, zaś w kraju nawet utratą zębów. Niezależnie od podstawy tej chorób, należy się nią zająć i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Połczyn-Zdrój

Obnażanie szyjek zębowych to koniec „cofania się” czy same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się toż z dnia na dobę, ale proces tenże istnieje chory dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada motywacji i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno być mnóstwo, choć najczęstsze spośród nich toż wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, kłopoty z przyzębiem to niemal efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Ukazywanie się szyjek zębowych u osób po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym dziwnym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu jest często i higiena. Zarówno ta niedostateczna (niedoczyszczanie zębów, zbierający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak oraz taż przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w produktu łączenia się płytki nazębnej i dawania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy same „ruszanie się” dziąseł to wyjątkowo proces będący wynikiem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród obecnego warunku zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu jest i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują kłopoty z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie charakteryzuje się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze dochodząc do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy odsłaniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a i na przyjemny i ostry smak też na kontakt to zwykły objaw obnażonych szyjek zębowych. Jest się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym guście i temperaturze, jak i w stosunku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest trudne, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj i zobaczyć. Odsłonięta akcję jest głupsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od przyczyny powstania problemu, a ponadto od zaawansowania choroby. Zazwyczaj rozpoczyna się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to podstawowe momenty w działaniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi zakłada się w gabinecie stomatologicznym w charakterze usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie udaje się je co pół roku.

Potrzebna pewno istnieć także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Ważna jest i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w kierunku od dziąsła) Dobrze jest stosować irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do układania się osadu nazębnego.

Dentysta Połczyn-Zdrój

Warto wyposażyć się również w odpowiednie preparaty do czystości i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i gorącego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami wskazane jest rozpoczęcie działania ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe kładzie się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny jest optymalnym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką czerpaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Połczyn-Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *